Ketóza

Ketóza
Autor: MVDr Stanislav Kollar | Datum: 19.12.2008 - 16:11 | Shlédnuto: 4474x

Ketóza (ketosis, acetonemia)

 

-         je časté metabolické onemocnění zejména vysokoprodukčních dojnic.

 

Příčina: Hlavní pro vznik ketózy nedostatek energie v krmné dávce a zúžený poměr živin. Dojnice kompenzuje nedostatek energie odbouráváním tuků a bílkovin z tkání těla. Dochází pak ke zvýšené tvorbě ketolátek. U vysokoprodukčních dojnic je velmi obtížné pokrýt jejich energetickou potřebu krmnou dávkou a může vzniknout ketóza z hladu.

 

Klinické příznaky: Příznaky ketózy nebývají obvykle nijak výrazné. Nejrizikovějším obdobím pro její vznik je 4. – 5. týden po porodu.  Nápadná je především somnolence a malátnost. Příjem krmiva a dojivost nemusí být nápadně zpočátku změněny. Zpočátku zvíře odmítá jádro pak siláž a postupně vše.  Teplota bývá zpočátku normální nebo na horní hranici fyziologických hodnot později klesá. Činnost předžaludků a střev bývá zpočátku snížena, později se může objevit průjem. Játra jsou zvětšená a bolestivá. Dech, pot, moč i mléko jsou cítit po acetonu, což je však informace pouze pro osoby s dobře vyvinutým čichem. Mohou se vyskytnout i nervové příznaky (nervová forma). Ponechá-li se postižené zvíře bez léčby, rychle hubne, snižuje se dojivost, dochází k poruchám plodnosti a zvyšuje se riziko výskytu dalších metabolických poruch.

 

Diagnóza: Na základě anamnestikých údajů a klinických příznaků diagnózu potvrdíme stanovením obsahu ketolátek v moči, případně v mléce nebo v séru. Dobrým anamnestickým vodítkem je obsah močoviny v bazénovém vzorku mléka (má být do 5 nmol/l).

 

Terapie: Základem terapie je obnovení příjmu energie. V těžších případech aplikujeme 20 – 40% roztok glukózy. Krmnou dávku je pak nutno postupně obohacovat o glycidy. Z dalších preparátů se uplatňují propylenglykol, glukokortikoidy a inokulace bachorové tekutiny zdravé krávy.

 

Prevence:

-         optimalizace KD před porodem a po porodu

-         pokud je to možné, dostatek pohybu

-         přiměřená kondice krav před porodem (nesmí být vyhublá ani ztučnělá)

-         pravidelná kontrola ketolátek v moči klinicky podezřelých krav

-         pravidelná kontrola obsahu močoviny v bazénovém vzorku mléka (laboratoř mlékáren provede na požádání zdarma)