Umělé dýchání

Umělé dýchání
Autor: MVDr Stanislav Kollar | Datum: 21.12.2008 - 16:16 | Shlédnuto: 2072x

 

Umělé dýchání

  Uvolnění dýchacích cest:

        Stejně jako u lidí, první krok je vyčištění dýchacích cest. Narovnejte psovi hlavu a krk do přirozené pozice, vyndejte z tlamy a z krku cizí materiály, a povytáhněte jazyk z tlamy.

 

Umělé dýchání:

         Zjistěte poslechem a vizuálně, jestli pes dýchá. Když nedýchá, ale můžete nahmatat puls, obejměte tlamu rukama tak, aby vzduch nemohl po stranách unikat, a hluboce vdýchněte do nozder. Hrudník psa se zjevně nadýmá a klesá, což je doklad že se vzduch dostává bez překážky do plic. U malých zvířat je nutné odhadnout a úměrně zredukovat intenzitu umělého dýchání. U psů by měla být frekvence umělého dýchání 8 až 10 vdechů za minutu ( 1 vdech každých 6 vteřin).

 

CPR - Cardiopulmonary resuscitation:

        V případě, že puls u psa není patrný, je nutné okamžitě začít CPR.
Položte psa na pevný povrch na jeho pravý bok.
Dlaní ruky stlačujte (ne údery) hrudník v dolní části, hned za loketním kloubem psa. Nejlépe je provádět CPR ve dvou lidech, jeden stlačuje srdce a druhý aplikuje umělé dýchání. Frekvence CPR pro psa by mělo být 80 až 120 stlaků za minutu, 2 vdechy po každých 15 stlačení hrudníku. Po zdařilém CPR stejně navštivte veterináře na kompletní prohlídku zdravotního stavu psa.